امروز : یکشنبه 8 خرداد 1401 بروزرسانی:1401/03/07

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:26 AM 1400/10/29 تعداد بازدید: 70
كانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار آبزيان در پاسخ به نامه ۱۵۰ تن از اساتيد و اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي كشور در رشته شيلات، بر لزوم عدم ارائه اطلاعات متناقض كه موجب تصميم گيري هاي پرهزينه در حوزه هاي كلان ملي مي گردد تاكيد كرد.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، كانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار آبزيان، طي بيانيه اي در خصوص دغدغه برخي از اساتيد دانشگاهي كشور در حوزه شيلات به شبهات ايجاد شده در خصوص توسعه بي ضابطه ناوگان صيادي كشور و تكثير و پرورش ماهي تيلاپيا توضيحاتي را ارائه كرد.

اين كانون با تاكيد بر ضرورت در نظر گرفتن مباحث تخصصي و كارشناسي در حوزه اجرايي براي تصميم گيري در خصوص ممنوعيت صيد ترال در جنوب كشور، آمار رسمي سال ۱۳۹۹ حجم كل صيد ترال كف شناورهاي صيد صنعتي در جنوب كشور را، معادل ۴/۸۵ درصد صيد كل كشور اعلام كرد و خواستار اقتدار بخشي حاكميتي به سازمان شيلات ايران، با هدف جلوگيري از هرج و مرج بيشتر در دريا شد.

در اين بيانيه كانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار آبزيان پيشنهاداتي را براي توسعه روش هاي دانش بنيان براي رفتار تعامل مدارانه با اكوسيتم پيشنهاد نموده است.

اين كانون در ادامه در رابطه با تكثير و پرورش ماهي تيلاپيا، با اعلام رتبه دوم اين گونه در ميان آبزيان پرورشي دنيا، بر قانوني و علمي بودن فرايند اين پرورش تاكيد نموده و اضافه كرد: اين گونه با توجه به شرايط تغيير اقليم و خشكسالي كشور و اين كه در حال كاهش شديد منابع آب شيرين در كشور هستيم، به عنوان يك گونه جدي با امكان توليد در آب هاي نامتعارف، شور، لب شور و غيره كه مي تواند استمرار توليد پايدار آبزيان پرورشي و اشتغال را به همراه داشته باشد تلقي مي شود.

كانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار آبزيان با اشاره به ملاحظات حوزه هاي اجرايي كشور در رابطه با توسعه پايدار اين گونه اضافه مي كند: بديهي است توسعه ناخواسته اين گونه در كشور، خارج از عزم دستگاه هاي متولي اجرايي بوده و دستگاه هاي نظارتي بايد در اين خصوص مداقه بيشتري به خرج دهند. از طرفي با توجه به ظرفيت بالاي توليد اين گونه در استانه‍ايي كه ارتباط با زيست بوم هاي آبي كشور ندارند، مي تواند زمينه توليد بالايي ازاين گونه را در كشور فراهم كرده كه به تبع آن توليد اشتغال، فعاليت اقتصادي و كاهش فقر را به ارمغان مي آورد.

وضعيت جهاني صنعت پرورش ماهي دريايي در قفس

كانون هماهنگي دانش، صنعت و بازار آبزيان، لزوم مورد عنايت و توجه قرار گرفتن هر گونه نقد عالمانه و منصفانه از طرف همه دلسوزان تعالي كشور را با هدف نيل به توسعه پايدار در همه زمينه ها بويژه رويكرد هاي شيلات و آبزيان كشور را امري بديهي دانست و از سوي ديگر ارائه اطلاعات متناقض كه موجب تصميم گيري هاي پرهزينه در حوزه هاي كلان ملي مي گردد را محكوم كرد.

پيش از اين ۱۵۰ استاد و اعضاي هيات علمي دانشگاه هاي كشور دررشته شيلات در نامه اي خطاب به رئيس جمهور، ضمن حمايت از تصميم قاطع در رابطه با ممنوعيت صيد ترال، نوشتند:

متاسفانه در يك دهه گذشته عليرغم هشدارهاي متعدد دانشگاهيان و صاحبان انديشه، حاكميت در بخش شيلات با ناديده گرفتن نظرات كارشناسي، با اتخاذ تصميمات اشتباه و اصرار بر تطهير و تحقق آنها صدمات جبران ناپذيري را به منابع آبزيان كشور وارد نموده است، به طوري كه تبعات منفي اكولوژيك، اجتماعي و اقتصادي آن تا سال هاي آينده نيز ادامه دار خواهد بود.

لذا امروز با روشن شدن ابعاد منفي اين راهبردهاي غلط بر عموم، پافشاري متوليان اين نهاد دولتي بر توسعه بي ضابطه ناوگان صيادي، بخصوص صدور سخاوتمندانه مجوزهاي متعدد صيد در ماههاي اخير را غيرقابل پذيرش و خارج از هر چارچوب منطقي و تخصصي مي دانيم.

همچنين در خصوص ورود، ترويج و پرورش گونه هاي غيربومي و مهاجم همچون ماهي تيلاپيا، و گسترش اين آفت جديد وارداتي در منابع آبي كشور هشدار داده و اين اتفاق ناميمون را در شرايط تنش هاي آبي اخير خطرناك و زمينه ساز بروز بحران هاي جديد دانسته، و در راستاي توسعه پايدار مبتني بر الگوي ايراني-اسلامي ارزيابي نمي نماييم.

منبع:daamiran

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)