امروز : یکشنبه 8 خرداد 1401 بروزرسانی:1401/03/08

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

2:03 PM 1400/10/28 تعداد بازدید: 56

براي اولين بار در استان در شهرستان مراغه از آب مغناطيسي در مزارع پرورش ماهي استفاده شد. اين مزرعه با ظرفيت توليدي 15 تن بوده و پيش بيني مي شود با نصب تجهيزات توليد آب مغناطيسي به ميزان قابل توجهي به توليد مزرعه افزوده شود . 


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، مدير شيلات استان آذربايجان شرقي در حاشيه راه اندازي اين مزرعه گفت : با وجود آنكه  ماهي عملاً آبي را مصرف نمي كند و آب موجود در استخر پرورش به عنوان محيط زندگي ماهي محسوب مي شود ولي به لحاظ محدوديت منابع آب در دسترس، وجود خشكسالي هاي اخير و  نياز به ارتقاء كارايي مصرف آب، برنامه شيلات براي كاربرد بهينه آب در آبزي پروري و انجام پالايش آب استخر، استفاده از  روش هاي جديد توليد است.
وي افزود : دراين مزرعه آب مغناطيسي بدون اضافه كردن مواد شيميايي و سمي به محيط پرورش از تشكيل رسوب جديد پيشگيري مي‌كند. با اِعمال امواج مغناطيسي به آب، اكسيژن در دسترس ماهي افزايش مي يابد و در نهايت جذب پروتئين خوراك افزايش مي يابد.
  وي ادامه داد : حذف  چشمگير جلبك و بار ميكروبي، كاهش زمان پرورش و كاهش پسماند پس از نصب تجهيزات پالايش آب استخر مورد انتظار است .
  مدير شيلات در خاتمه  ضمن تاكيد به كاركرد تجهيزات جديد آبزي پروري و تاثيرات آنها بر افزايش توليد در استان  اعلام نمود: اين مديريت ضمن احساس مسئوليت نسبت به نسلهاي آينده، درصدد است از آب مورد نياز در حوزه آبزي پروري بيشترين بهره برداري را نموده و از هدر رفت آن جلوگيري نمايد .
لازم به توضيح است كه آب مغناطيسي نوعي روش تصفيه فيزيكي است كه با عبور آب از ميان يك آهن رباي دايمي بسته شده بر روي لوله غير فلزي حامل آب استخر ايجاد مي شود . با اِعمال ميدان مغناطيسي در مسير جريان آب و تغيير رفتار مولكولي آب، املاح رسوب گذار از حالت يوني منفك به حالت مولكول هاي الحاقي به يكديگر تحت عنوان پديده دانه برفي تغيير مي يابند. در مجموع مي توان چنين اظهار داشت كه اِعمال ميدان مغناطيسي روي آب، موجب بهبود كيفيت آب مي شود .


فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)