امروز : یکشنبه 25 مهر 1400 بروزرسانی:1400/07/25

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

10:47 PM 1400/07/16 تعداد بازدید: 2
ظرفيت پرورش حدود ۱۵۰ هزار تن ميگو و ۲۰۰ هزار تن ماهي در سواحل شمال و جنوب كشور پيش بيني مي شود.به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، معاون ترويج و انتقال يافته هاي علمي موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور با اعلام اين مطلب به خبرنگار ما گفت: توليد آبزي پروري در كشور بيش از ۵۲۰ هزار تن است كه نزديك به ۱۰ درصد آن به حوزه آب هاي ساحلي اختصاص دارد.

همايون حسين زاده صحافي افزود: در حال حاضر حدود ۴۷ هزار تن ميگو در كرانه هاي ساحلي جنوب و شمال كشور پرورش داده مي شود.

وي رويكرد وزير جهاد كشاورزي در مورد استفاده بيشتر از ظرفيت آب هاي ساحلي كشور به منظور تقويت امنيت غذايي و تامين پروتيين مورد نياز مصرف كنندگان و همچنين افزايش سهم ايران در بازارهاي بين المللي را مثبت ارزيابي كرد و اظهار داشت: به علت برخي محدوديت هاي توليد و كمبود آب در استان هاي غير ساحلي، رويكرد استفاده از پيكره هاي آبي در شمال و جنوب كشور مانند درياي خزر، خليج فارس و درياي عمان براي آبزي پروري شكل گرفته و رو به گسترش است.

حسين زاده صحافي ادامه داد: پرورش ماهي و استفاده از پروتئين آبزيان از رويكردهاي جهاني براي تامين امنيت غذايي است و در اين زمينه بخشي از آبزي پروري به كرانه هاي ساحلي بر مي گردد.

وي با اشاره به آمار سازمان خواربار جهاني (فائو) گفت: اين آمار نشان مي دهد از مجموع ۱۱۴ ميليون تن آبزي پروري در جهان، بخش قابل توجهي از آن به ميزان حدود ۳۱ ميليون تن به آبزي پروري در آب هاي ساحلي و آب هاي دريايي اختصاص دارد.

معاون موسسه تحقيقاتي علوم شيلاتي كشور اذعان داشت: بر اساس گزارش سازمان فائو در سال ۲۰۱۸ نزديك به ۱۸ ميليون تن نرم تنان شامل صدف هاي مرواريدساز و صدف هاي خوراكي، قريب به ۷ ميليون تن ماهي و حدود ۶ ميليون تن از سخت پوستان با محوريت پرورش ميگو در آب هاي دريايي و كرانه هاي ساحلي توليد شده است.

وي با بيان اين كه ظرفيت هاي زيادي براي آبزي پروري در آب هاي دريايي و همچنين در سواحل شمال و جنوب كشور وجود دارد، گفت: در حال حاضر بخشي از پرورش ماهي در قفس در كشور با استفاده از منابع آب دريايي صورت مي گيرد و زمينه توسعه دانش محور اين فعاليت در بسياري از مناطق ساحلي وجود دارد.

حسين زاده صحافي افزود: موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور به طور عمده تحقيقات، آموزش و ترويج مرتبط با پرورش ميگو در كرانه هاي ساحلي به ويژه در چهار استان جنوبي را در دستور كار خود دارد كه از مصاديق اثربخشي دستاوردهاي مربوطه، دستيابي به دانش فني و توليد ميگوي عاري از بيماري  و  توليد انواع پروبيوتيك ها براي بهبود رشد و عملكرد ميگو با انتقال دانش فني و مشاركت بخش خصوصي است.   

وي در همين حال اظهار داشت: در استان گلستان نيز درحوزه آبزي پروري دريايي، تمركز معطوف به پرورش ميگو است.

حسين زاده صحافي به ظرفيت پرورش گونه هاي مختلف آبزيان در آب هاي ساحلي اشاره كرد و بيان داشت: اين موسسه با استفاده از توان تخصصي محققان در راستاي استفاده از ظرفيت هاي ساحلي و آب هاي دريايي كشور و ايجاد زيرساخت هاي توسعه آبزي پروري در اين مناطق به ذي فن مولدسازي، تكثير و پرورش گونه هاي مختلف بومي همچون ماهي صبيتي، شانك، هامور، باس دريايي، سوكلا و كفال در جنوب كشور و انواع ماهيان خاوياري، ماهي ازاد درياي خزر، ماهي  سوف و بسياري گونه هاي ديگر در شمال كشور و همچنين برخي بي مهرگان دريايي مانند صدف ها و سخت پوستان و انواع جلبك هاي دريايي ورود پيدا كرده است كه مي توانند زمينه اشتغالزايي و ارزآوري را در توسعه اينده ابزي پروري ساحلي فراهم كنند.

وي از دستيابي محققان پژوهشكده هاي جنوب كشور به دانش فني و تكنولوژي تكثير و پرورش صدف هاي مرواريد ساز و صدف هاي خوراكي در آب دريا خبر داد و گفت: دستاوردهاي خوبي در اين زمينه به دست آمده كه با تكميل مطالعات مي تواند در اختيار توليدكنندگان و سرمايه گذاران قرار گيرد.

معاون موسسه تحقيقات علوم شيلاتي، ميزان توليد سالانه مرواريد پرورشي در دنيا را ۲۶ هزار تن عنوان و اضافه كرد: كشورهاي چين، ژاپن و استراليا از پيشگامان پرورش صدف مرواريدساز در آب هاي دريايي هستند و اين در حالي است كه در اين حوزه نيز در سواحل جنوب كشور، جاي فعاليت و توسعه وجود دارد.   

وي اضافه كرد: برخي ظرفيت هاي آبي و خاكي و مكان يابي ها براي توسعه ابزي پروري ساحلي توسط شركت هاي مشاور و برخي پژوهشكده هاي اين موسسه صورت گرفته و در اين زمينه ظرفيت هاي بالقوه براي آبزي پروري ساحلي در منطقه مكران  قابل ملاحظه است.

معاون موسسه تحقيقاتي علوم شيلاتي كشور اظهار داشت: به نظر مي رسد تدوين نقشه راه توسعه آبزي پروري ساحلي با ملاحظات مولفه هاي توسعه پايدار و مديريت يكپارچه مناطق ساحلي با توجه به ظرفيت هاي منابع طبيعي و منابع انساني يكي از اولويت ها باشد.

وي، توانمندسازي نيروي انساني از طريق آموزش و ترويج و همچنين در نظر گرفتن مشاركت و ظرفيت جوامع محلي، تشكل هاي صنفي، اتحاديه ها و صنوف مرتبط، شركت هاي دانش بنيان و استارت اپ ها و دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي  در كنار توجه به ظرفيت هاي بازار (داخلي و بين المللي) و آينده پژوهشي در اين زمينه را از ضروريات توسعه پايدار آبزي پروري ساحلي دانست.

  وي گفت: برخي ملاحظات به عنوان پيشران در تحقق اهداف توسعه آبزي پروري دريايي با محوريت پرورش ميگو در سواحل و ماهي در قفس هاي دريايي مطرح بوده كه از آن جمله مي توان به زنجيره توليد تا مصرف، حمايت، هدايت و تشويق سرمايه گذاران، تقويت فرهنگ مصرف و كشش بازار، حمايت از پژوهش هاي مرتبط با تنوع گونه اي آبزيان و پايش اكوسيستم ها، تقويت شتاب دهنده ها ، ايجاد و حمايت از اكوسيستم هاي كارآفريني در حوزه آبزي پروري، ثبت و پردازش اطلاعات و آمار حوزه توليد، تخصيص اعتبارات، تسهيلات و همچنين تامين ارز مورد نياز به ويژه در حوزه پرورش ماهي در قفس هاي دريايي، تقويت و اصلاح نظام حكمراني در اين زمينه و استفاده از تكنولوژي ها و فناوري هاي نوين و هوشمندسازي سيستم ها و مزارع پرورشي آبزيان اشاره كرد.

حسين زاده صحافي افزود: موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور با ظرفيت هاي علمي خود در حوزه هاي پژوهشي، آموزشي و ترويجي در عرصه آبزي پروري ساحلي آمادگي ارايه دستاورد ها و فناوري هاي مرتبط را دارد.   


منبع: maj.ir

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)