امروز : شنبه 5 مهر 1399 بروزرسانی:1399/07/02

گالری تصاویر
برای دیدن تصاویر بعدی روی تصویر کلیک نمایید

8:54 AM 1399/06/25 تعداد بازدید: 2

ظرفيت توليد واكسن آبزيان در تعامل با بخش خصوصي و ضرورت توليد واكسن و تجاري‌سازي دانش فني اين حوزه به منظور كاهش خسارت‌هاي توليد ناشي از بيماري‌زايي در دومين نشست كميته راهبري توليد واكسن آبزيان با حضور معاونين و مسئولان وزارت جهاد كشاورزي مورد بررسي قرار گرفت.


به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، در اين نشست معاون وزير و رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي گفت: افزايش بازدهي مزارع پرورشي آبزيان و رونق در صنعت آبزي‌پروري نياز مبرم به توليد و ترويج واكسيناسيون آبزيان دارد.

دكتر كامبيز بازرگان، ظرفيت ذخاير درياي شمال و جنوب را در تامين پروتئين سبد غذايي خانوار ارزشمند دانست و افزود: لازم است پروتئين منابع آبزي به صورت منطقي در سبد مصرفي مردم قرار گيرد و فرهنگ‌‌سازي لازم براي افزايش سرانه مصرف پروتئين آبزيان كه مي‌تواند در ارتقاي سلامت افراد جامعه موثر باشد صورت گيرد.

وي ظرفيت اشتغالزايي آبزي‌پروري را بسيار ارزشمند برشمرد و افزود: اقدام‌هاي مطلوبي در زمينه افزايش آبزي‌پروري در راستاي اجراي برنامه ششم از چندين سال پيش در سطح ملي اجرا شده است و در استان‌هايي از جمله بوشهر، گلستان و لرستان ظرفيت‌هاي خوبي در زمينه پرورش آبزيان و ميگو شكل گرفته است كه افق‌هاي روشني را در رونق اين صنعت گشوده است.

بازرگان با بيان اين كه بايد از اين ظرفيت مواظبت و به آن توجه شود، تصريح كرد: بهداشت آبزيان در رشد توليد آبزيان در كشور و ايجاد بازارهاي رقابتي در داخل و خارج كشور نقش بسزايي دارد؛ موضوع واكسن آبزيان از جمله راهبردهايي است كه ضرورت دارد در مقياس ملي از اين موضوع مواظبت و حمايت شود تا از ضرر و زيان توليد كنندگان اين حوزه كاسته شود.

رئيس سازمان تحقيقات، آموزش و ترويج كشاورزي از وجود ظرفيت هاي مطلوب براي توليد واكسن آبزيان در كشور خبر داد و تصريح كرد: در حوزه واكسن، در بخش مصرف و تضمين بازار اتفاقات مطلوبي رخ داده است كه با مشاركت سازمان دامپزشكي و بخش خصوصي فعال در اين زمينه مي توان از هم افزايي ظرفيت پژوهشي و اجرايي براي تبديل دانش فني واكسن آبزيان به برنامه ملي واكسيناسون قدم هاي مثبتي برداشت و از كاهش بازدهي مزارع پرورشي آبزيان جلوگيري كرد.

بازرگان ضمن تاكيد بر تشكيل كميته راهبري توسعه پايدار مصرف واكسن‌هاي آبزيان پيشنهاد داد كه سازمان شيلات ايران به عنوان متولي توسعه آبزي‌پروري و سازمان دامپزشكي كشور به عنوان متولي كنترل و پيشگيري بيماري هاي آبزيان در نقش‌هاي رئيس و دبير كميته مذكور به هدايت امور مربوطه اهتمام ورزند و تبيين جايگاه نهاد هاي مختلف ذي ربط بزودي ساماندهي و كميته مذكور فعال شود.

معاون وزير و رئيس سازمان شيلات ايران نيز در اين نشست، با اشاره به اين كه توليدات آبزي‌پروري كشور از ۵۲۸ هزار تن در سال ۹۸ به ۷۱۲ هزار تن در سال ۹۹ مي رسد، اظهار داشت: در سال گذشته طبق برنامه، صيد بيش از آبزي‌پروري بود اما در سال ۹۹ تكليف اين است كه توليد بر صيد پيشي بگيرد و اين روند افزايشي تا سال ۱۴۰۴ به يك ميليون تن توليد آبزي‌پروري برسد.

دكتر نبي‌اله خون‌ميرزايي افزود: در آبزي‌پروري گونه‌هاي زيادي داريم كه مي‌توان گفت اين تنوع در جهان منحصر به فرد است؛ ايران در توليد ميگو رتبه سيزدهم جهاني و در گرم آبي رتبه پنجم جهاني، در قزل‌آلا رتبه اول جهاني و در خاويار رتبه دوم جهان را به خود اختصاص داده است.

وي با اشاره به آغاز پروژه پرورش ماهي در دريا درسطح ملي گفت: پرداختن به مقوله واكسن در اين بخش يكي از مقوله‌هايي است كه مغفول مانده است و اميدواريم با نگاه علمي كه در وزارت جهاد ديده شده بتوانيم چشم‌انداز آينده‌نگرانه‌اي براي آن پيش ببريم.

رئيس سازمان دامپزشكي ايران نيز با اشاره به وجود برنامه جامع كنترل بيماري‌هاي آبزيان بيان داشت: توليد واكسن آبزيان براي پيشگيري و كاهش هزينه‌هاي توليد در زمينه آبزيان و كاهش مخاطرات محيطي ضروري است؛ اين سازمان در نقش آفريني تنظيم مقررات، توليد، توزيع و عرضه كنترل بيماري اعلام آمادگي مي كند.

دكتر ماكنعلي از تدوين برنامه ملي واكسيناسيون بيماري لكه سفيد در ۵ محور خبر داد و ابراز اميدواري كرد با تشكيل كميته مشورتي توسعه استفاده از واكسن در صنعت آبزي پروري بتوان گام مهمي در تبديل دانش فني به محصول و كنترل و پيشگيري از بيماريهاي خاص در آبزيان برداشته شود.

دكتر جوادي معاون پژوهش و فناوري سازمان تحقيقات آموزش و ترويج كشاورزي، ضمن تاكيد بر حركت هدفمند در اين مسير بر اساس نيازها گفت: اكنون در بخش پرورش ماهي در قفس، كمبود واكسن محسوس بوده و به شدت به توليد آن نياز داريم؛ اگر بتوان اين مشكل را حل كرد قدم بزرگي در اين مسير برداشته مي شود.

دكتر بهمني رئيس موسسه تحقيقات علوم شيلاتي كشور با ارائه گزارشي از اقدام هاي كميته راهبري توليد واكسن براي آبزيان و مصوبات جلسه اول اين كميته، بر ضرورت حمايت از توليد واكسن آبزيان و نقش بهره برداران ذينفعان و مشاركت دستگاه‌هاي اجرايي براي تحقق اين هدف تاكيد كرد. وي از توافقات صورت گرفته توسط موسسه هاي علوم شيلاتي كشور واكسن و سرم سازي رازي پژوهشكده بيوتكنولوژي كشور سازمان دامپزشكي ايران سازمان شيلات ايران در توليد واكسن آبزيان خبر داد و افزود: اگر توليد آبزيان را در حد متوسط سالانه ۵۰۰ هزار تن در نظر بگيريم، گردش مالي حاصل از اين بازار، بيش از ۱۵ هزار ميليارد تومان خواهد بود. بنابراين استفاده از واكسن در اين صنعت بسيار اهميت داشته و از خسارت هاي احتمالي جلوگيري مي كند.

رئيس پژوهشگاه بيوتكنولوژي كشاورزي ايران با اشاره به اهميت موضوع توليد واكسن اعلام داشت: پژوهشگاه بيوتكنولوژي كشاورزي آمادگي دارد در زمينه اثربخشي واكسن ها و اقتصادي كردن آنها با اين كميته همكاري كند. هم چنين اين پژوهشگاه آماده است در قالب مأموريت‌هاي كاري خود نتايج تحقيقات خود را در اختيار موسسه تحقيقات علوم شيلاتي و موسسه واكسن و سرم سازي رازي قرار دارد.

خانم دكتر نيراعظم خوش خلق سيما افزود: از آنجا كه اين موضوع در صنعت آبزي پروري بسيار حائز اهميت است لازم است براي فرهنگ سازي استفاده از واكسن توسط توليد كننده و بهره برداران از ظرفيت ترويج براي نهادينه ساختن استفاده از واكسن در صنعت آبزي پروري استفاده شود.

دكتر عباسعلي مطلبي دبير كانون هماهنگي دانش و صنعت آبزيان از توجه ويژه معاونت علمي فناوري رياست جمهوري از موضوع واكسيناسيون آبزيان با توجه به حساسيت موضوع خبر دادو اظهار داشت: اولين شركت دانش بنيان شتاب دهنده توليدات واكسيناسيون آبزيان توسط آقاي دكتر ستاري ابلاغ شده است.وي خواستار ارائه علم و دانش در اين موضوع به بخش خصوصي شد و در توليدات واكسن آبزيان بخش خصوصي را عامل رشد توليد دانست.

دكتر سلطاني از اساتيد دانشگاه تهران و محقق برجسته اين حوزه به تاريخچه واكسن سازي در ايران و همچنين فوايد و تاثيرات مثبت آن در توليدات دامي، طيور و آبزيان و حتي پيشگيري‌هاي بيماري هاي ويروسي در انسان پرداخت و تاكيد نمود كه توجه به اين بخش از ضرورت هاي امروزه كشور است.

وي همچنين با اشاره به خسارت هاي به وجود آمده بر اثر عدم استفاده از واكسيناسيون اشاره نمود و ابراز اميدواري كرد كه با تلاش هاي علمي اساتيد و همت مسئولين وزارت جهاد كشاورزي و ديگر سازمان‌هاي مرتبط بتوان در اين بخش پيشرفت هاي بيش از پيش ايجاد گردد.
فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)