امروز : یکشنبه 17 فروردین 1399 بروزرسانی:1399/01/16

گالری تصاویر خبر

12:52 PM 1398/10/24 تعداد بازدید: 677
دكتر روحاني رئيس جمهور صبح امروز در مراسم سي و چهارمين دوره انتخاب و معرفي نمونه هاي ملي بخش كشاورزي در محل سالن اجلاس سران كشورهاي اسلامي حضور يافت.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات ايران، دكتر روحاني  در ابتداي سخنان خود در همايش تجليل از نمونه هاي ملي بخش كشاورزي، با تسليت مجدد به مردم ايران براي غم از دست دادن سرداري شجاع و فداكار در ميدان امنيت كشور و منطقه، عزيزاني در كرمان و غم سهمگين سقوط هواپيماي مسافربري اوكرايني، اظهارداشت: پرونده هواپيماي اوكرايني، يك پرونده عادي و معمولي نيست و قوه قضاييه براي رسيدگي به موضوع، دادگاهي ويژه با قاضي عاليرتبه تشكيل دهد.
رئيس جمهور در بخشي ديگر از سخنان خود با اشاره به زيبايي‌هاي دنياي كشاورزي، گفت: در دنياي كشاورزي يك دوره، دوره سختي و زحمت است اما پشت سر آن بهار آمده و محصول به دست مي‌آيد و مي‌توان گفت يكي از نمونه‌هاي عسر و يسر را در دنياي كشاورزي مي‌توان مشاهده كرد، از وقتي كه كشاورز زمين و بذر را آماده مي‌كند تا روزي كه محصول به دست مي‌آيد.
روحاني با بيان اينكه كشاورزان با محصولات خود نوعي رابطه عاطفي دارند و به گونه‌اي با محصولات خود همراه بوده و زندگي مي‌كنند، گفت: كساني كه كشاورز هستند اين سخن من را تصديق مي‌كنند كه كشاورزان تنها به دنبال برداشت محصول و فروش آن نيستند، بلكه به محصولات خود عشق مي‌ورزند.
رئيس جمهور در ادامه با بيان اينكه در شرايط بسيار سخت كشورمان بدخواهان مي‌خواهند زندگي مردم را از لحاظ معيشتي در تنگنا قرار دهند، اظهار كرد: در اين شرايط كشاورزان تلاشگر كشورمان سهم بزرگي در رفاه مردم دارند. اينكه امروز بدون مشكل، نان و محصولات مختلف كشاورزي به‌وفور در بازار قابل تهيه است، به‌خاطر تلاش و دسترنج كشاورزان است.
روحاني خاطرنشان كرد: در روزگاري ناچار بوديم، ميليون‌ها تن گندم وارد كنيم اما امروز سالهاست كه به خودكفايي رسيده ايم و سال آينده نيز در اين محصول خودكفا خواهيم بود و در ساير محصولات از جمله برنج، شكر و دانه‌هاي روغني نيز اقدامات و گام‌هاي خوبي برداشته شده است. اين دستاوردها در سايه تلاش و ايثار كشاورزان است و البته مديريت حوزه كشاورزي هم سهم قابل توجهي در اين زمينه داشته است كه از تلاش همه آنها تشكر مي‌كنم.
رئيس جمهور گفت: تلاش ما در دولت يازدهم و دوازدهم تنها اين نبود كه نياز مردم را تامين كنيم و صرفاً به سمت خودكفايي حركت كنيم، بلكه اقدام بزرگي را در دستور كار خود داشتيم و آن اين بود كه زمين را آباد كنيم.

روحاني اضافه كرد: اينكه امروز در استان خوزستان 960 هزار تن شلتوت و بيش از 500 هزار تن برنج سفيد به دست آمده است، در كنار نزول باران رحمت الهي، ناشي از تصميم دولت يازدهم و دوازدهم مبني بر اين بود كه 550 هزار هكتار زمين كشاورزي در استان خوزستان و ايلام آباد شود و امروز با اقدامات انجام شده بيش از 300 هزار هكتار زمين در اين استان‌ها آباد شده است.
رئيس جمهور خاطر نشان كرد: دولت در استان خوزستان بيش از 4 هزار و 500 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري كرده است و فقط امسال در اين استان 5 هزار ميليارد تومان ارزش محصول برنج بوده است، لذا بيش از آنچه سرمايه‌گذاري كرده‌ايم محصول برنج به دست آمده است.
روحاني خاطر نشان كرد: در دولت يازدهم و دوازدهم تا امروز حدود 37 سد افتتاح شده و در كنار آن اقدامات گسترده‌اي در زهكشي و تجهيز زمين و وسايل كشاورزي انجام شده است و محصولات كشاورزي در دولت يازدهم و دوازدهم 28 ميليون تن اضافه شده است و از 97 ميليون تن در ابتداي دولت يازدهم امروز به 125 ميليون تن رسيده‌ايم يعني سالانه به طور متوسط 5 هزار تن به ميزان محصولات كشاورزي اضافه شده است كه يك كار بسيار بزرگي محسوب مي‌شود.
رئيس جمهور گفت: آثار آنچه اين دولت در بخش زمين و آب انجام داده است، براي ده‌ها سال ديگر نيز در كشور باقي خواهد ماند و نسل‌هاي آينده نيز از آن بهره‌مند خواهند بود.
روحاني با بيان اينكه از ماه‌هاي آغازين دولت يازدهم با حضور در وزارت جهاد كشاورزي برنامه 5، 6 ساله‌اي را براي توسعه بخش‌هاي مختلف كشاورزي تنظيم كرديم، اظهار كرد: در اين برنامه مشخص كرديم كه در اين برهه زماني قرار است در چه محصولاتي خودكفا شده و در چه محصولاتي گام‌هاي بلندي به سمت خودكفايي برداريم و در اين راستا در گندم، برنج، چغندر، شكر، دانه‌هاي روغني و محصولات گلخانه‌اي اقدامات بزرگي تاكنون انجام شده است.
رئيس جمهور گفت: كل گلخانه‌هاي كشور تا ابتداي دولت يازدهم، 8 هزار و 800 بوده و امروز تقريباً امروز به 17 هزار و 400 رسيده است و تقريباً 2 برابر شده است و محصولات آن از يك ميليون و 6 دهم به 2 ميليون و 4 دهم افزايش يافته است.
روحاني در ادامه اهميت توجه به زراعت چوب و مفيد و ضروري بودن آن را مورد تأكيد قرار داد و گفت: امروز براي توليد محصولات مختلف و كاغذ نيازمند چوب هستيم و خوشبختانه اقدامات خوبي در زمينه زراعت چوب آغاز شده است و بايد ادامه پيدا كند، ضمن اينكه كشورمان از استعداد بسيار خوبي در اين بخش برخوردار است.

رئيس جمهور با بيان اينكه در حوزه كشاورزي توجه به خاك به همان اندازه وجود و حفظ آب اهميت دارد، اظهار داشت: آب در بخش كشاورزي وقتي مفيد است كه خاك مناسب وجود داشته باشد، لذا بايد خاك كشور را حفظ كنيم و توجه كنيم كه آب و خاك دو سرمايه بسيار بزرگي است كه بايد از آنها مراقبت كنيم.
روحاني همچنين با تاكيد بر لزوم استفاده از علم و دانش و تكنولوژي در حوزه كشاورزي، گفت: امروز ديگر دوره كشاورزي سنتي به سر آمده است و با روند افزايش جمعيت كشور بايد خودمان را براي توليد محصولات بيشتر آماده كنيم. لذا با توجه به محدود بودن آب و خاك در كشور مي‌توان با استفاده از علم و دانش و تكنولوژي محصولات بيشتري توليد كرد.
رئيس جمهور همچنين جلوگيري از ضايعات محصولات كشاورزي را مورد تأكيد قرار داد و گفت: جلوگيري از هدررفت و ضايعات محصولات كشاورزي به مانند آن است كه از هدررفت ميلياردها متر مكعب آب جلوگيري مي‌شود.
روحاني خاطرنشان كرد: با استفاده از ظرفيت شركت‌هاي دانش بنيان است كه مي‌توان توانايي توليد محصول را چندين برابر افزايش داد و لذا با فناوري و علم و دانش مي‌توانيم مقدار و حجم توليد محصولات زراعي، باغي و دامي را افزايش دهيم و در اين راستا بايد از ظرفيت دانشگاه‌ها، مراكز تحقيقاتي و فارغ ‌التحصيلان دانشگاهي بيش از پيش استفاده شود.
رئيس جمهور در اين مراسم با اهداء لوح سپاس از 15 كشاورز و واحد نمونه كشاورزي فعال در حوزه‌هاي زراعت، باغباني، ترويج آموزش دام، طيور، شيلات، بازرگاني و تشكل‌هاي كشاورزي تقدير كرد.

منبع: پايگاه اطلاع رساني دولت

فایل های پیوست :

ارسال دیدگاه

( دیدگاه ثبت شد)