9:20 PM 1398/04/20 تعداد بازدید: 301

  رهاسازی ۴۵۰ هزار قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان

 450هزار قطعه بچه ماهی در تالاب شادگان به منظور جلب مشارکت های مردمی در بازسازی ذخایر آبزیان آبهای داخلی- تالاب شادگان رهاسازی شد که از این میزان، ۳۵۰ هزار قطعه، بچه ماهی های برزم و عنزه اند.

 به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات خوزستان، روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه، برنامه اجرای طرح ترویجی جلب مشارکت های مردمی در بازسازی ذخایر آبزیان آبهای داخلی-تالاب شادگان با همکاری اداره کل شیلات و آبزیان استان خوزستان و پژوهشکده آبزی پروری استان خوزستان و با حضور جمعی از مسئولین کشوری و استانی در روستای صراخیه شادگان اجرا شد که طی آن ۴۵۰ هزار قطعه بچه ماهی با کمک دانش آموزان در تالاب رهاسازی شد.

یرنامه اجرای طرح ترویجی جلب مشارکتهای مردمی  در بازسازی  ذخایر آبزیان آبهای داخلی-تالاب شادگان با همکاری سازمان جهاد کشاورزی و اداره کل شیلات و آبزیان استان خوزستان و با حضور جمعی از دانش آموزان و مردم و حضور مسئولین کشوری و استانی در روستای صراخیه شادگان اجرا شد که طی آن ۴۵۰ هزار قطعه بچه ماهی با کمک دانش آموزان در تالاب رهاسازی شد

غلامرضا افتخاری نسب، سرپرست اداره کل شیلات و آبزیان خوزستان در این مراسم اظهار کرد: این برنامه با هدف مشارکت مردم در حفظ ذخایر آبزی تالاب شادگان برگزار شده است.

وی با اشاره به اینکه زمان مناسب برای رهاسازی بچه ماهی از اوایل اردیبهشت ماه تا پایان تیر ماه است، تصریح کرد: در سال جاری ۳/۵ میلیون قطعه بچه ماهی طی سه نوبت در تالاب شادگان رهاسازی شده است و امروز ۴۵۰ هزار قطعه بچه ماهی ارزشمند رهاسازی شد که از این میزان ۳۵۰ هزار قطعه مربوط به ماهی های برزم و عنزه از مرکز تکثیر شهید ملکی اهواز و ۱۰۰ هزار قطعه بچه ماهی بنی از مرکز تکثیر دشت آزادگان بوده است. با یک نوبت دیگر رهاسازی، تعداد بچه ماهی های رهاسازی شده در تالاب شادگان به ۴ میلیون قطعه خواهد رسید.

افتخاری نسب با اشاره به اینکه ۱۰ میلیون بچه ماهی در فروردین امسال در تالاب هور العظیم رهاسازی شد، خاطر نشان کرد: با توجه به سیلاب امسال تالاب بین اللملی هورالعظیم و بازبودن چند قسمت از دایک های مرزی، این بچه ماهی ها به سمت عمیق هورالعظیم در کشور عراق فرار کردند به همین منظور تمام توان خود را بر روی تالاب شادگان و دیگر تالاب ها برای رهاسازی بچه ماهی ها قرار دادیم.

 وی ادامه داد: در نظر داریم برای سال جاری، 25 میلیون بچه ماهی در پهنه های آبی بالاست، پایین دست سدها، رودخانه ها و تالاب ها رهاسازی کنیم.

سرپرست اداره کل شیلات و آبزیان خوزستان اشاره کرد: از میران رضایتمندی صیادها می‌توانیم بفهمیم برداشت ها تا کنون خوب بوده اگر چه سال گذشته به علت خشکسالی قسمت هایی از تالاب شادگان خشک بوده اما اکنون در دهانه پل ها هنور بچه ماهی وجود دارد و می توان گفت اگر اتفاق خاصی از نظر انتشار بیماری رخ ندهد، قطعا سال خوبی برای صیادان این تالاب ها خواهد بود.

همچنین مهندس ناصر کرمی راد، مدیر کل بازسازی و حقاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان شیلات ایران در جریان این برنامه اظهار کرد: ما یک فعالیت ملی به نام بازسازی ذخایر در کشور داریم.

وی افزود: در سال 98 نزدیک به 430 میلیون قطعه انواع آبزیان در 3 حوزه دریای خزر، خلیج فارس، عمان و آبهای داخلی در برنامه رهاسازی در دستور کار داریم.

مهندس کرمی راد با اشاره به این که در آبهای شمال نزدیک به 290 میلیون قطعه شامل گونه های ماهیان سفید، خاویار و ...فقط در دریای خزر است، تصریح کرد: 102 میلیون قطعه شامل میگو، انواع آبزیان و ماهیان دریایی نیز مربوط به خلیج فارس و دریای عمان است.

مدیر کل بازسازی ذخایر آبزیان شیلات ایران ادامه داد: نزدیک به 38 میلیون قطعه مربوط به آبهای داخلی است که از این میزان ۲۸ میلیون قطعه مربوط به استان خوزستان است که رقم بسیار بزرگی است.

وی در خصوص اهداف رهاسازی بچه ماهی ها در منابع آبی، خاطر نشان کرد: پایداری صید و بهره برداری و حفاظت از ذخایر ژنیتیکی از اهداف این اقدام است.

مدیر کل بازسازی ذخایر آبزیان شیلات ایران عنوان کرد: استان خوزستان برای بازسازی ذخایر در کشور جایگاه و موقعیت بسیار عظیمی را دارد.

وی در خصوص روش های صید مخرب، اذعان کرد: باید اجازه دهیم ماهی در طبیعت خودش اجازه رشد داشته باشد، روش های مخرب، مانع از خود باروری ماهی در جایگاه طبیعی آن می شود.

 مهندسکرمی راد با اشاره به اینکه باید اجازه دهیم ماهی خودش تکثیر کند، تاکید کرد: روش های رهاسازی در واقع یکی از راه های کمک به احیا ذخایر طبیعی است.

وی در پایان‌گفت: شنیدم اینجا روش های صید مخرب بسیار زیادی وجود دارد که ذخایر ارزشمند را به مخاطره می اندازد، امیدوارم این اتفاق دیگر رخ ندهد تا صیادان سفره های رنگینی داشته باشند

سیمین دهقان‌مدیسه، رییس پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور نیز در این برنامه اظهار کرد: بازسازی ذخایر آبزیان یک تکلیف، وظیفه و ضرورت است.

وی با اشاره به ارزشمندی تالاب شادگان افزود: متاسفانه طی سال های اخیر منابع آبی ما و تالاب ها دست خوش تهدیدات خیلی زیادی شده است از جمله دخالت های انسانی، تغیرات اقلیمی، خشکسالی و کم آبی جریان طبیعی منابع آبی را مختل کرده است.

دهقان مدیسه با اشاره به اینکه رهاسازی گونه های بومی در منابع آبی یک ضرورت است، تصریح کرد: شیلات سالانه بطور منظم اقدامات رهاسازی را انجام میدهد.

وی ادامه داد: طرح ترویجی مشارکت های مردمی در بازسازی ذخایر آبزیان داخلی به منظور آگاهی بخشی به مردم در جهت حفظ ذخایر آبی و جلوگیری از صید بی رویه است.

دهقان مدیسه اظهار امیدواری کرد و گفت: امیدوارم که این نوع فعالیت ها تداوم پیدا کند تا بتوانیم در قالب طرح های ترویجی، یافته های علمی و پژوهشی را سریع تر به ذی نفعان برسانیم.

رییس پژوهشکده آبزی پروری جنوب کشور مشارکت دانش آموزان به کمک آموزش پرورش را در این طرح بیش از 120 نفر عنوان کرد و افزود: طی این برنامه با مشارکت دانش آموزان، 500 هزار قطعه ماهی بنی، عنزه و برزم رهاسازی شدند و گونه هاشی باربوس نیز در تالاب  شادگان و در مرکز شهید ملکی تکثیر شده و به تالاب منتقل شدند.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران