9:48 AM 1398/03/11 تعداد بازدید: 454

  عزم و اعلام آمادگی دستگاه ها و نهادها برای توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان مازندران

 نشست تخصصی معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران با استاندار استان مازندران، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان، مدیران سازمان آب، مسئولین استانی بنیاد مستضعفان، بانک سینا ، سایر مسئولین و مدیران کل استان مازندران در خصوص توسعه پرورش ماهیان خاویاری در استان مازندران روز پنجشنبه 9 خرداد 1398 در محل استانداری استان مازندران برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکترنبی الله خون میرزایی؛ معاون وزیر و رئیس سازمان شیلات ایران،  ضمن حمایت و اعلام آمادگی این سازمان برای ورود به این بخش با بیان این که مازندران؛ سنگ زیربنای ماهیان خاویاری کشور است، گفت: مازندران در آبزی پروری و پرورش ماهیان خاویاری؛ رتبه نخست کشور را داراست.
دکترخون میرزایی، با اشاره به این که در مازندران به هر میزان ماهیان خاویاری تولید شود بخاطر اعتبار خاویار خزر؛ بازار خواهد داشت، افزود: سازمان شیلات از اجرای طرح های توسعه پرورش ماهیان خاویاری در مازندران حمایت کامل خواهد کرد و در حوزه بررسی اهلیت متقاضی، سقف اعتباری و آموزش افراد با جدیت ورود می کند.
وی یادآور شد: ظرفیت آبی مازندران قابل توجه و با توجه به وجود آب بندان ها؛ افزایش تولید ماهیان خاویاری در این استان یک گام مهم است.
همچنین احمد حسین زادگان استاندار مازندران در این جلسه با اشاره به ضرورت توسعه پرورش ماهیان خاویاری بدلیل ارزش افزوده و اقتصادی و میراثی این گونه از ماهیان و تاثیر آن در رونق تولید و اشتغال، تاکید کرد: اجرای طرح های راکد در این حوزه و زمینه سرمایه گذاری های جدید باید تسهیل و تسریع شود.
استاندار با اشاره به این که تلاش داریم تا در نقاطی که منابع آب سطحی خوبی دارند برای اجرای طرح های توسعه پرورش ماهیان خاویاری بطور جدی ورود کنیم، افزود: برنامه آمایش آب ( اطلس آب استان ) و شناسایی منابع آبی لازم بمنظور تصمیم سازی در این خصوص، از سوی آب منطقه ای تدوین شود.
مقام عالی دولت در مازندران، آب، تورم و افزایش رقم سرمایه گذاری و وثایق مورد نیاز بانک را از جمله مسایل و مشکلات این بخش عنوان کرد و اظهار داشت: همه دستگاه های متولی بویژه بانک های عامل باید زمینه را برای توسعه فعالیت های اقتصادی و رونق تولید و اشتغال بویژه در این بخش به عنوان یک ظرفیت مهم تسهیل کنند
حسین زاگان با بیان این که باید به افراد تحصیلکرده و صاحب تجربه و دانش در این حوزه اعتماد کرد، ابراز داشت: ظرفیت های موجود در استان جهت پرورش ماهیان خاویاری و واحدهای مجوز داده شده و راکد برای احیا شناسایی شود.
وی با تاکید بر این که از ظرفیت ۴۰۰۰ هکتار آب بندان غیرفعال استان برای توسعه پرورش ماهیان خاویاری استفاده شود، بیان داشت: تعداد طرح های قابل اجرا در این خصوص در مازندران از سوی بنیاد مستضعفان اعلام شود و اهلیت سنجی متقاضیان از سوی شیلات صورت گیرد تا طرح ها به افراد دارای اولویت سپرده شود و دامپزشکی نیز حمایت خود را با رعایت مسایل حوزه متبوع اعمال کند.
استاندار مازندران همچنین بر تهیه سندی برای شناسایی ظرفیت ها، موانع، مسایل و امکانات این بخش تاکید کرد و گفت: بانک سینا برای توسعه همه جانبه و افزایش طرح های این بخش اعلام آمادگی کرده است و انتظار می رود که در پذیرش وثایق ضمن رعایت قانون، سخت گیری نکند.
نماینده عالی دولت در استان، خاطرنشان کرد: در توسعه همه جانبه ضمن استفاده صحیح از منابع، صیانت از ثروت ها و منابع نیز باید جدی گرفته شود.
منبع: پایگاه اطلاع رسانی استانداری استان مازندران


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران