9:23 AM 1398/03/11 تعداد بازدید: 426

  هشدار رئیس سازمان شیلات ایران برای ورود مواد آلاینده به رودخانه‌ها

 رﺋیس سازمان شیلات ایران ورود مواد آلاینده به رودخانه ها را موجب آسیب به منابع و ذخایر آبزیان دریا و کاهش رونق صید و صیادی عنوان کرد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران، دکترخون میرزایی رئیس سازمان شیلات ایران در مراسم رهاسازی بیش از ۸۰ میلیون قطعه بچه ماهی تکثیری در مرکز بازسازی وحفاظت از ذخایر ژنتیکی آبزیان شهید رجایی ساری گفت: مازندران دارای بضاعت وتوانمندی‌های خصوصی خوبی در فعالیت‌های شیلاتی است و ما تلاش داریم دراین زمینه ضمن حمایت ازآنان، نقش حاکمیتی خودرا اعمال کنیم.
دکترخون میرزایی مجموع تولیدات حوزه شیلاتی کشور را در سال ۹۷ حدود یک میلیون و ۲۵۵ هزارتن عنوان کرد و گفت که ۷۷۰ هزار تن از این تولیدات مربوط به بخش صید و صیادی و ۴۸۵ هزار تن مربوط به حوزه آبزی پروری بوده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی توسعه آبزی پروری در استان های شمالی بویژه استان مازندران را مزیت نسبی رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال دانست و گفت: شیلات برای توسعه فعالیت به بستر مناسب زیست محیطی نیاز دارد که یکی از این موارد رودخانه های سالم و عاری از آلودگی ها است.
وی با بیان اینکه امروز وضعیت نامناسب رودخانه های استان های شمالی سبب شد تا ۸۰ درصد ماهیان صید شده در سبد جامعه صیادان از محل تکثیر مصنوعی باشد، اظهار داشت: تکثیر مصنوعی بچه ماهیان سفید و کپور و رها سازی در رودخانه های شیلاتی از برنامه های مهم شیلات است که هر سال در حال افزایش است.
خون میرزایی به اهمیت باز سازی ذخایر دریایی و تکثیر ماهیان بومی استان های مختلف کشور اشاره کرد و گفت: با توجه به وضعیت مناسب بارندگی و پر آب شدن رودخانه ها، بالا آمدن سطح اب چاه ها و استخر ها به عنوان مهمترین زیر ساخت توسعه آبزی پروری پیش بینی می شود شیلات با افزایش قابل توجه تولید نماد سال رونق تولید شود.
وی افزود: دارایی های بخش خصوصی می تواند در شیلات سرمایه گذاری شود، چراکه ظرفیت‌های بالایی در تولید و رونق اقتصادی در این بخش نهفته است.
خون میرزایی مازندران را در تامین بچه ماهی‌های پرورشی گرم آبی، سرد آبی و خاویاری ممتاز و محوری در توسعه فعالیت های شیلاتی کشور توصیف کرد و گفت: این استان در باز سازی ماهیان استخوانی و خاویاری خزر نیز پیش گام است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی صید قاچاق ماهیان استخونی و خاویاری در خزر را مشکل اساسی دانست و گفت: یگان حفاظت شیلات نیز توان کافی برای مقابله با قاچاقچیان با توجه به پهنه دریای خزر را ندارد.
این گزارش حاکی است با حضور استاندار مازندران و رئیس سازمان شیلات ایران رها سازی ۸۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید در ۲۳ رودخانه شیلاتی منتهی به سواحل مازندرانی دریای خزر آغاز شده است.
مازندران ۳۳۸ کیلومتر ساحل در دریای خزر دارد و طبق آمار سال گذشته حدود ۶ هزار تن انواع ماهی استخوانی کفال، سفید و کپور در این استان صید شده است.
چهار هزارو ۲۰۰ صیاد در مازندران در قالب ۵۴ شرکت تعاونی صیادی پره مشغول به کار هستند.
بر اساس آمار شیلات مازندران سال گذشته حدود ۸۰ هزار تن انواع ماهی در استان تولید شده است.
منبع: ایرنا 


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران