9:10 AM 1398/03/11 تعداد بازدید: 592

  رهاسازی بچه ماهی سفید تکثیری در رودخانه های مازندران

 با حضور معاون وزیر ورﺋیس سازمان شیلات ایران واستاندار مازندران رهاسازی بیش از 80 میلیون قطعه بچه ماهی سفید تکثیری به رودخانه های مازندران در تاریخ پنجشنبه 9 خرداد 1398 صورت گرفت.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات مازندران با حضور دکتر نبی اله خون میرزایی معاون وزیر و رﺋیس سازمان شیلات ایران، احمد حسین زادگان استاندار، خیریانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری، شهیدی فر رﺋیس سازمان جهادکشاورزی مازندران وجمعی از مدیران استانی طی مراسمی درمرکزبازسازی وحفاظت از  ذخایر ژنتیکی آبزیان شهیدرجایی ساری بیش از ۸۰ میلیون قطعه بچه ماهی سفید تکثیر شده دراین مرکز به رودخانه های شیلاتی استان رهاسازی شد.
مدیرکل شیلاب مازندران در این مراسم گفت که سال گذشته حدود ۷۰ میلیون قطعه بچه بچه ماهی سفید به صورت مصنوعی تکثیر و در رودخانه های شیلاتی استان رها شده بود که امسال به ۸۰ میلیون قطعه افزایش یافت.
ولی الله محمدزاده با اعلام اینکه اگر ۱۰ درصد این بچه ماهی ها در تور صیادان استان مازندران قرار بگیرند، سرمایه گذاری تکثیر مصنوعی توجیه اقتصادی دارد، افزود: هدف از این کار علاوه بر باز سازی ذخایر دریای خزر، بالا بردن مقدار صید ماهیگیران عضو شرکت صیادی پره استان است.
وی افزود: حدود ۸۰ درصد ماهیان دریای خزر رودکوچ هستند که برای تخم ریزی باید به رودخانه ها مهاجرت کنند، ولی به دلایل مختلف ازجمله برداشت بی رویه شن وماسه، ساخت وسازهای غیرمجازدرحاشیه رودخانه ها و از بین رفتن مسیر مهاجرت ماهیان، زیستگاه های طبیعی ماهیان تخریب شده که همین امرباعث شده تا تکثیر بچه ماهی درمراکزبازسازی برای کمک به توسعه پایدارصیدوصیادی یکی ازاولویت های کاری شیلات شود.
محمدزاده تصریح کرد: ورود انواع آلاینده های شهری، صنعتی و کشاورزی به رودخانه ها، برداشت بی رویه و غیر مسئولانه از بستر و تجاوز به حریم رودخانه ها، احداث سد و پل بدون در نظر گرفتن مسیرهای ماهی بر روی رودخانه ها و همچنین وجود صیادان غیر مجاز در مصب و داخل رودخانه ها سبب شده تا زادآوری ماهیان سفید دچار اختلال شود و تکثیر و تولید مصنوعی بچه ماهیان و رهاسازی آنها در دستور کار قرار گیرد.
مرکز تکثیر، پرورش و باز سازی ذخایر آبزیان شهید رجایی ساری که مسئولیت تکثیر بچه ماهیان را بر عهده دارد، لارو های ماهی را پس از پرورش به وزن یک تا سه گرمی با هماهنگی اتحادیه صیادی پره، یگان حفاظت آبزیان شیلات و حفاظت محیط زیست در رودخانه های استان رها می کند.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران