9:24 AM 1398/01/24 تعداد بازدید: 457

  نشست بررسی و رفع مشکلات بهره برداران تولید ماهی در قفس در استان چهارمحال و بختیاری

 
نشست بررسی و رفع مشکلات بهره برداران تولید ماهی در قفس با حضور معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری چهارمحال و بختیاری، معاون توسعه آبزی پروی سازمان شیلات ایران، رئیس سازمان جهادکشاورزی استان و جمعی از مسئولین استانی برگزار شد.

 
به گزارش روابط عمومی سازمان شیلات ایران به نقل از شیلات چهارمحال و بختیاری الله کرم نصیری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری چهارمحال و بختیاری در این نشت گفت:  ظرفیت تولید ماهی در قفس دریاچه سد کارون 4 را سالانه بیش از 20 هزار تن اعلام کرد و افزود: هم اکنون تنها 10 درصد ظرفیت آن بهره برداری می شود.
وی همچنین تصریح کرد: طرح مطالعات پرورش ماهی در قفس سد کارون 4 از سال 90 آغاز و براساس دستورالعمل سازمان شیلات، این سد از نظر زیست محیطی اجازه پرورش ماهی سردآبی در قفس را دارد.
وی افزود: اجرای دستورالعمل سازمان شیلات برای پرورش ماهی در قفس در بزرگترین سد بتونی قوسی کشور به تایید کارشناسان وزارت نیرو، سازمان شیلات و محیط زیست رسیده که باید نهایت استفاده را از آن کرد.
ایشان تسریع در رفع مشکلات تولید، تولید ماهی در سال "رونق تولید" را خواستار شد و گفت: با تمهیدات اندیشیده شده باید سازمان جهادکشاورزی و آب منطقه ای نسبت به استیفای حقوق بین الملل در این طرح در کمتراز یک ماه رسیدگی کند.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری چهارمحال و بختیاری، این استان را قطب تولید ماهی سردآبی کشور دانست و افزود: با توجه به بالا بودن نرخ بیکاری در استان، ایجاد اشتغال از بخش آبزی پروری یک ضرورت است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: این استان با تولید بیش از 24 هزار تن ماهی قزل آلا رتبه نخست کشور را دارد.
ذبیح الله غریب عمده مشکل تولید ماهی در قفس استان را پرداخت حقوق دولتی به آب منطقه ای طی 2 سال گذشته می دانست و تصریح کرد: با برنامه ریزی انجام شده این میزان بدهی در کمترین زمان ممکن تسویه و قرارداد با بهره برداران تولید با ظرفیت کامل در سال جاری اعمال خواهد شد.
چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه زاینده رود، کارون و بخش کوچکی از دز 420 مزرعه پرورشی دارد که سالانه بیش از 24 هزار تن ماهی سردآبی (قزل آلا) تولید می کند.
دکتر عبدالحی نیز در این جلسه ارزش این میزان ماهی را افزون بر 4 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و اظهار داشت: بخش عمده خسارت ها در استان های لرستان و چهارمحال و بختیاری است.
وی تصریح کرد: با تمهیدات اندیشیده شده در وزارت جهادکشاورزی، خسارات وارده در کمترین زمان ممکن پرداخت خواهد شد.
معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات، میزان تولید ماهی در سال 97 را افزون بر 500 هزار تن برآورد کرد و افزود: از این میزان 170 هزار تن ماهی قزل آلا 45، هزار تن میگو و ماهی خاویاری بوده است.
دکتر عبدالحی به تولید 16 درصد ماهی قزل آلا در آب شیرین اشاره کرد و گفت: ایران با تولید 170 هزار تن ماهی قزل آلا در آب شیرین رتبه نخست دنیا را دارد. 
به گفته وی در سال گذشته نیز افزون بر 500 میلیون دلار محصول آبزی از ایران به خارج از کشور صادر شده است.
وی از تولید محصول خوراک ماهی مورد نیاز مزارع در داخل کشور خبر داد و تاکید کرد: بخشی از تولید مازاد خوراک ماهی نیز به کشورهای همسایه صادر می شود.
معاون توسعه آبزی پروری شیلات ایران به منظور بررسی مشکلات پرورش ماهی در قفس استان و خسارت سیلاب در مزارع پرورش ماهی به این استان سفر کرده است.


تصاویر پیوست
فایلهای پیوست
نظر خود را ارسال نمایید
نام
نظرات
پست الکترونیکی

کد  امنیتی

نظرات خوانندگان
كليه حقوق اين پورتال متعلق به سازمان شیلات ایران مي باشد
روابط عمومی سازمان شیلات ایران